Повернутися до звичайного режиму

Виховуємо еколога з дитинства

Наші цінності і ставлення до навколишнього світу закладаються ще в ранньому дитинстві. В залежності від отриманого виховання одні люди з радістю заводять вихованців і доглядають за кімнатними рослинами, а інші без докорів сумління ламають дерева і залишають після свого відпочинку гори сміття.

А тепер давайте подивимося на сучасних дітей. Вони з ранніх років тягнуться до мобільних телефонів і розбираються в марках автомобілів, але за рідкісним винятком байдужі до дикої природи і тваринного світу. Не дивно, підростаюче покоління вкрай ізольовано від навколишнього світу: діти відпочивають, як правило, в приміщенні (перед телевізором чи комп'ютером), переміщуються за допомогою транспорту (пройти дві зупинки пішки - справжня проблема), так і школи більш орієнтовані на заняття в класі, ніж на вулиці. У результаті, багато хлопчикiв і дівчат ризикують вирости, так і не виробивши дбайливого ставлення до природи і всього живого, що нас оточує.

Уроки екології на дому

Якою буде Земля найближчі десятиліття, залежить від наших дітей. Тому вкрай важливо з перших років життя вкласти в їх головки і серця любов до природи і почуття відповідальності за свої вчинки. Це не означає, що дитину потрібно терміново віддавати в гурток юного натураліста. Досить зовсім небагато підкоригувати процес виховання. Ось кілька способів, як ви можете посприяти екологічної освіти.

  • Всі зміни потрібно починати з себе. Частіше вибирайтеся на природу. Вивчивши місцевість, розкажіть дитині про парки і ліси, які знаходяться поблизу. Цікавтеся екологічними питаннями, щоб потім ділитися ними з дітьми. Замініть шкідливу побутову хімію натуральними засобами. І якщо дитина достатньо доросла, розкажіть, чому ви так чините.
  • Під час прогулянок акцентуйте увагу малюка на звалищах зі сміттям, зламаних деревах, які трапляються вам на шляху. Запитайте, чи подобається йому така картина? У той же час навчіть бачити і красиве: росток, що пробивається крізь тріщину в асфальті, деревце схилилося над річкою, веселку після дощу.

  • Немає нічого кращого, ніж особистий контакт дитини з твариною. Якщо у вас немає можливості завести кішку або собаку, для маленького акваріума, клітини з папугою або хом'яком місце вже точно знайдеться. Під час перебування в селі, попросіть юного помічника нарвати травки і нагодувати кролика або підсипати зерна курочкам. Немає будиночка за містом, не біда. Практично в кожному великому населеному пункті є контактні зоопарки, в яких дозволено погодувати і потримати в руках маленьких курчат, декоративних свинок і інших звірят.
  • Навчаючи дітей азам читання, вибирайте добрі казки, вірші про тварин, розглядайте картинки в спеціалізованих енциклопедіях для самих маленьких. Серед дитячої періодики є багато барвистих журналів: "GEOленок", National Geographic Kids, "Юний натураліст". Від їх прочитання будуть у захваті навіть дорослі!
  • Чудово розвивають уроки образотворчого мистецтва. Варіантами творчих завдань можуть бути вироби з природних матеріалів, малюнки тварин і рослин, всілякі гербарії. Взимку замість покупки живої ялинки зробіть святковий букет з хвойних гілок, зібраних в найближчому лісі.

  • Якщо ваше чадо не може і дня прожити без комп'ютера, постарайтеся показати, що в глобальній мережі крім ігор і соціальних мереж є багато дійсно корисних ресурсів. Наприклад, екологічні міні-мультики "Animals Save the Planet", співтовариство для дітей і батьків любителів природи "Юний натураліст".
  • Навіть час, проведений перед блакитним екраном, може піти на користь. Адже в пакеті кабельного телебачення є маса цікавих та пізнавальних каналів: Animal Planet, Discovery, National Geographic, Viasat Nature. Нехай малюк побачить, наскільки різноманітний світ навколо нього.
  • Буде чудово, якщо ви підкріпіте теорію практикою. Зробіть разом годівницю для пташок, розбийте квіткову клумбу або посадіть деревце. Спостерігаючи за його розвитком, ваша дитина побачить, що дерево росте повільно і вимагає догляду. Навряд чи після цього йому захочеться обламувати гілок.
  • Дозвольте вашій дитині пізнавати навколишній світ крізь призму збільшувального скла. І ось побачите, з яким інтересом він буде розглядати сніжинки, рослини, метеликів і маленьких комашок. При цьому юний дослідник поповнить свій словниковий запас новими назвами представників флори і фауни.

  • Вивчати екологію можна (і потрібно) в ігровій формі. Ось кілька ідей. Запропонуйте дитині пограти в екологічну поліцію. В обов'язки поліцейського входить контроль над поливом кімнатних рослин, щоб даремно не горіло світло, були вимкнені електроприлади і закриті крани. Або ж інша гра. Влаштуйте змагання: хто виявить більше мешканців (птахів і звірів) поблизу будинку. Для цієї мети заведіть щоденник, куди можна буде записувати назву, кількість. Того і дивися, юний натураліст на зубок вивчить своїх диких сусідів.
Кiлькiсть переглядiв: 854